Napsugár
Csoportunk mottója:
Bemutatkozás:
Szeptember elsején a csoportba beíratott gyermekek száma 19 főre csökkent, szeptember elsején 6 kisgyermekünk megkezdte általános iskolai tanulmányait, a helyükre három új kisgyermek érkezett. Két kislány a Maci csoportból, egy kisfiú pedig az Árpád utcai tagóvodából került át hozzánk,ő a Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon lakója. Életkori összetételük szerint a 6-7 évesek csoportja, ebből 2 gyermek nagycsoportos, a többiek ismétlő nagycsoportosok, ők ebben a nevelési évben mind iskolakötelessé válnak. Az óvodába való visszaszokás és az új gyermekek beszokása nagyon könnyedén zajlott. Nagy örömmel jöttek újra óvodába, várták a találkozást az ismert és szeretett felnőttekkel és csoporttársakkal. Szinte mindenki számára már zökkenőmentesen zajlott a reggeli elválás., örömöt jelentett számukra a közösségbe való visszatérés. Az újonnan érkezőket a gyermekek szeretettel fogadták, segítették őket a csoporton belüli eligazodásban első napjaikban, beszokásukat a csoportunkba. Első naptól kezdve képesek voltak együttműködni velünk, láthatóan jól érzik magukat nálunk. Nyitott, kedves gyermekek, biztos vagyok benne, hogy könnyedén alkalmazkodnak csoportunkhoz, könnyen átveszik csoportunk szokás és szabályrendszerét, elfogadják a csoportban dolgozó felnőtteket és a gyerekek között is hamar találnak új barátokat.
A csoport nemi összetétele alapján a lányok aránya magasabb: 11 kislányból és 8 fiúból tevődik össze a csoport.A gyermekek különböző szocio-kulturális környezetből érkeztek. Legtöbbjük átlagos, rendezett anyagiakkal rendelkező, szerető családban él.
Célunk, hogy a csoportban egészséges, szeretetteljes, biztonságos környezetet alakítsunk ki a gyermekek fejlődéséhez, szükségleteihez, testméreteihez igazodóan. A tereket úgy alakítottuk, hogy minden gyerek számára biztosítani tudjuk a különböző játéktevékenység kialakulásához a megfelelő helyet és a korosztályuknak megfelelő játékeszközöket. A nagymozgásos játékok szervezésével a mozgásöröm átélését biztosítjuk, melynek során fejlesztjük a gyermekek harmonikus, összerendezett mozgását, egyensúlyérzékét, testi képességeit. A mozgásos tevékenységek során fontos feladatunk a baleset megelőzési szabályok pontos ismertetése, következetes betartása, naponkénti megerősítése. A gyerekek egészségének megőrzése, edzésük érdekében rendszeres szabad levegőzést biztosítunk, ha az idő megengedi. Minél több tevékenységet szervezünk a szabadban.
Csoportunkba különböző képességű, jártasságú és fejlettségű gyermekek járnak, ezért kiemelt feladatunk a jövőre nézve: egyéni képességeik alapos megismerése, feltérképezése és ezek további fejlesztése, lemaradások megsegítése, illetve a kimagasló képességek felfedezése, magasabb szintre emelése. Törekszünk arra, hogy a dolgokkal természetes környezetben ismerkedjenek, azokról minél több információt, ismeretet szerezzenek, mozgósítva érzékszerveiket, figyelembe véve egyéni képességeiket, adottságaikat, élve a differenciált, egyéni bánásmód elvével. Célunk a minél sokrétűbb megtapasztalás, a felfedezés, a játékos cselekedtetés véghezvitele, nagy hangsúlyt fektetve a mindennapokat átható komplexitásra. Az ábrázolás, az ének-zene, gyermektánc fontos, a mese-vers igen fontos szerepet tölt be csoportunk mindennapjaiban. A zenei nevelésre nagy hangsúlyt fektetünk, hiszen nemcsak a lélek melegítője, hanem számos fejlesztési lehetőség tárháza is.
A szociális érzékenység fejlesztése érdekében egymás tulajdonságainak elfogadására ösztönözzük személyes példánkkal a gyermekeket. A gyermekek pozitív, negatív élményeinek, gondolatainak figyelmes meghallgatásával empátiás készségüket fejlesztjük. Szociális, esztétikai érzelmek átélésére a környezet szépségének felfedeztetésével, a környezet szeretetére, megóvására, fenntarthatóságára neveléssel; a tisztaság, a rend iránti igény kialakításával, a kulturált étkezési szokások elsajátításával nevelünk. Szociális érzékenységük fejlődését változatos élethelyzetekben támogatjuk. A helyes életritmust a megfelelő napirend és heti rend rugalmas betartásával biztosítjuk, a gyerekek igényeit figyelembe vesszük, melyben kiemelt helyen foglal el a játék. A gyerekek egészséges fejlődése szempontjából, fontos, hogy a hozzájuk való viszonyunk, beszédünk és viselkedésünk empatikus, szeretetteljes, barátságos, türelmes, odafigyelő és türelmes legyen, a gyermek személyiségét tisztelet, megbecsülés, elfogadás, szeretet és bizalom övezze a mindennapokban.
Fontos célunknak tartjuk, hogy az óvodai élet során az élményekkel teli közös tevékenységek által erősítsük a gyermekekben az összetartozás érzését, fejlesszük bennük az akarati tulajdonságaikat, együttérző, segítőkész, önzetlen, figyelmes gyermekeket neveljünk a ránk bízott gyermekekből. Célunk eléréséhez feltétlen szükséges a megfelelő szülői háttér és a kölcsönös bizalom további alakítása, megerősítése, hisz csak együttes munkával valósíthatjuk meg kitűzött céljainkat, csoportunkat ezáltal kovácsolhatjuk egységes közösségé.
Óvó nénik:
Pedagógiai asszisztens:
Berecz Tünde (Tünde néni)
Dadusunk:
Rafael Adrienn (Adri néni)
Névsor: